חן חייק מקרונים צבעוניים (4)

בוקר טוב!

לחות תל אביב

פוסט זה יעסוק בהכנה וההישרדות של מקרונים בעונת הקיץ, עונה שבה המזגן הוא לא פחות מאשר מכונת הנשמה.
איזה עוגיות טריקיות ועדינות הן עוגיות המקרון, לא חושבת שיש עוד עוגיות עם כ"כ מעט מרכיבים אך עם כ"כ הרבה גורמים המשפיעים על הצלחת העוגיות. אז כן, גם הקיץ הישראלי, או יותר נכון הלחות הגבוהה משפיעה על המקרונים. המקרונים שלנו לא אוהבים לחות, לח להם, הם מזיעים ומסרבים להתייבש במהרה לפני האפייה. בעיקר כשמדובר בהכנת מקרונים לפי השיטה הצרפתית.
ההתעסקות שלי עם המקרונים החלה בחורף האחרון, כך שהתנסיתי בהכנת מקרונים בעיקר כשהלחות הייתה מצוינת (להוציא ימים בודדים שבהם ירד גשם והלחות עלתה). בזמנו כשחקרתי לגבי מקרונים ברחבי הרשת, מצאתי הרבה פעמים מידע על כך שמקרונים ולחות הם לא חברים, ואף יריבים, אך לא ממש התעסקתי בזה, כי מי חושב על החום והלחות בחודש ינואר? ינואר זה בדיוק הזמן שבו שוכחים מהחום הפסיכי ורק מתגעגעים לקיץ. אז קרה שהגיע הקיץ, הקיץ הביא איתו לחות, והלחות הביאה איתה מלחמה עם המקרונים.
ככל שהלחות גבוהה יותר כך למקרונים לוקח יותר זמן להתייבש, במיוחד אם מכינים מקרונים בשיטה המהירה, העדינה והבעייתית – השיטה הצרפתית.

מקרונים יפים (10)

 

בדירה שבה אני גרה, המטבח נמצא בחדר נפרד מהסלון, מה שאומר שמכונת ההנשמה (מזגן) לא מגיעה למטבח. למה אני מציינת את זה? כי אחרי שמזלפים את המקרונים צריך לתת להם להתייבש, בפעמים שהשארתי את המקרונים במטבח הלח והיוקד המקרונים נלחמו הרבה זמן עם הלחות עד שהתייבשו ופעם אחת אפילו לא יצאו טוב, היישר לפח.  הבנתי שמדובר בלחות ולכן בפעמים הבאות נתתי למקרונים לנוח עם המזגן.  כלומר, בימים לחים במיוחד בקיץ, או בימים גשומים בחורף, צריך לשים את המקרונים בחדר ממוזג, המיזוג ינטרל קצת את הלחות והמקרונים יתייבשו טוב יותר.

חבל לי על מי שמתחיל לנהל רומן עם הכנת עוגיות מקרון בקיץ (בהכנת מרנג בשיטה הצרפתית), הלחות היא גורם חיצוני שאין לנו שליטה עליו.
אז מהם הפתרונות?  אם מכינים מקרונים בשיטה הצרפתית  – לייבש את המקרונים בחדר ממוזג, גם אחרי שמוציאים אותם מהתנור לתת להם לנוח במיזוג עד שיצטננו, אחרת הם ימשיכו להזיע… למי שיש אפשר גם להשתמש באבקת מרנג בזמן שמקציפים את החלבונים, האבקה עוזרת לייצב את החלבונים.
למי שהתייאש אפשר להכין עוגיות מקרון בשיטה האיטלקית (יש אנשים המעדיפים שיטה זו בלי קשר ללחות), לי פשוט אין כח עם השלבים הנוספים והדביקים של השיטה, למרות שזו שיטה הרבה יותר קלה ולא עדינה כמו הצרפתית.

 

ועכשיו אחרי שדיברנו על הלחות והשפעותיה השלילות, נדבר על החום וההשפעות על המקרונים.
רואים את התמונות הבאות?

 

macaronshome חן חייק ISRAEL (11)

כן, עגיות מקרון בחוף הים, אך למצולמים אין קשר לכתבה, למה? כי צילמתי אותם עם האייפון בחורף, אם אקח בימים חמים אלו מקרונים לים הם בחיים לא יישארו יציבים.

מקרונים ים חתול חן חייק (6)

 

אבל בסוגיית החום המקרונים לא שונים משאר הקינוחים שנשמרים בקירור. כמו ששוקולד מקופלת למשל יהפוך לשקית שוקו אחרי כמה דקות בחום, כך גם המלית של המקרון תמיס את העוגיות אחרי כמה דקות בחמסין הישראלי שלנו. יש כמובן מליות מוצקות יותר ששורדות, אבל השמש גם עליהן לא חסה. אז מה הפיתרון? להשאיר בקירור.

 

 

ועכשיו אני קצת אשוויץ, אחת התמונות שצילמתי השבוע נבחרה לתמונת היום באינסטגרם של "גרגרן" 🙂

גרגרן תמונת היום

 

 

 

 

 

ועוד קצת תמונות שצילמתי בסלון ובחדר ממוזג..

 

מקרונים יפים (4)

 

מקרונים צבעוניים חן חייק (21)

מקרונים צבעוניים חן חייק (3)

 

 

 

מקרונים יפים

 

 

 

חן חייק מקרונים צבעוניים (1)

 

חן חייק מקרונים צבעוניים (8)

 

 

חן חייק מקרונים צבעוניים (2)

 

חן חייק מקרונים צבעוניים (10)

 

מקרונים צבעוניים

 

מקרונים יפים (12)

חםםםםםםםםםםםםםםםם

Share


2 comments


 • אורית אוגוסט 28, 2015 at 04:31

  אפשר לדעת בבקשה במה את צובעת אותם ? הם ממש יפים איזה צבע מאכל?

  REPLY


  1. חןחן אוגוסט 29, 2015 at 21:06

   היי אורית, תודה רבה
   אני צובעת אותם בצבעי מאכל של החברות ווילטון ומג'יק קאלרס, חובה כמובן להשתמש רק בצבע מאכל ג'ל ולא נוזלי

   REPLY


Add a comment